Прејди на содржината

Антарктичка научна база „Св. Климент Охридски“

Координати: 62°38′37.91″S 60°22′7.52″W / 62.6438639° ЈГШ; 60.3687556° ЗГД / -62.6438639; -60.3687556
Од Википедија — слободната енциклопедија
Антарктичка научна база „Св. Климент Охридски“ во рамките на Антарктик
Местоположба на базата „Св. Климент Охридски“ во рамките на Антарктикот
Base area and facilities in 2014
Базата во 2012.
Главниот објект на научната база
Topographic map of Livingston Island.

Антарктичката научна база „Св. Климент Охридски“ е бугарска база за научни истражувања на островот Ливингстон (Јужни Шетландски Острови) на Антарктикот, која се раководи од Бугарскиот антарктички институт и го носи името на Свети Климент Охридски.[1][2]

  1. „Св. Климент Охридски“ на Антарктик"[мртва врска], „Утрински весник“, број 2848, четврток, 27 ноември 2008.
  2. Ivanov, L. General Geography and History of Livingston Island. In: Bulgarian Antarctic Research: A Synthesis. Eds. C. Pimpirev and N. Chipev. Sofia: St. Kliment Ohridski University Press, 2015. pp. 17-28. ISBN 978-954-07-3939-7

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]

62°38′37.91″S 60°22′7.52″W / 62.6438639° ЈГШ; 60.3687556° ЗГД / -62.6438639; -60.3687556