Антарктичка крзнена фока

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Антарктичка крзнена фока
Fur seals at south georgia.jpg
Научна класификација
Царство: Animalia
Колено: Chordata
Класа: Mammalia
Ред: Carnivora
Подред: Pinnipedia
Семејство: Otariidae
Потсемејство: Arctocephalinae
Род: Arctocephalus
Вид: A. gazella
Биномен назив
Arctocephalus gazella
Peters, 1875
Распространетоста на антарктичката крзнена фока

Антарктичка крзнена фока (Arctocephalus gazella)

Овој поларен вид е распространет подалеку на југ од сите крзнени фоки, а се храни со риби, лигни и со светливи во ледените води на Антарктикот. Бидејќи зимата ја поминува на море, напролет излегува на брегот. Мажјаците може да бидат и до трипати потешки од женките, со лажна грива и со дебел врат, па однапред изгледаат како да се тешки. Овој вид се размножува на островите, како островот Јужна Џорџија и островите Кергуелен, а нивниот број се зголемува. Тоа е можеби спорадично влијание од ловот на китови што го зголеми бројот на светливи риби. [2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Aurioles, D. & Trillmich, F. (2008). Arctocephalus gazella. Црвен список на загрозени видови на МСЗП. Верзија 2008. Меѓународен сојуз за заштита на природата. конс. 29 January 2009.  (англиски)
  2. Kindersley, Dorling (2001,2005). Animal. New York City: DK Publishing. ISBN 0-7894-7764-5. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]