Антал Ковач

Од Википедија — слободната енциклопедија
Антал Ковач
Лични податоци
Роден(а)28 мај 1972(1972-05-28)(51 г.)
Пакс, Толна, Унгарија

Антал Ковач (роден на 28 мај 1972 година во Пакс, Толна) е унгарски џудист.

Тој беше избран за унгарски спортист на годината во 1993 година за освојување на златен медал на Светското првенство во Џудо за таа година.

Достигнувања[уреди | уреди извор]

Година Турнир Место Тежина класа
2004 година Европско првенство во џудо 2-ри Половина тешка категорија (100 килограм)
Европско првенство на отворено 3-ти Отворена класа
2003 година Европско првенство во џудо 3-ти Половина тешка категорија (100 килограм)
2002 година Европско првенство во џудо 3-ти Половина тешка категорија (100 килограм)
2001 година Светско првенство во Џудо 2-ри Половина тешка категорија (100 килограм)
1996 година олимписки игри 5-ти Половина тешка категорија (95 килограм)
Европско првенство во џудо 7-ми Половина тешка категорија (95 килограм)
1995 година Европско првенство во џудо 5-ти Половина тешка категорија (95 килограм)
1993 година Светско првенство во Џудо 1 Половина тешка категорија (95 килограм)
Европско првенство во џудо 3-ти Половина тешка категорија (95 килограм)
1992 година олимписки игри 1 Половина тешка категорија (95 килограм)
Европско првенство во џудо 3-ти Половина тешка категорија (95 килограм)

Наводи[уреди | уреди извор]

  • Антал Ковач
Награди
Претходен Тамаш Дарниј Унгарски спортист на годината
1993 година
Наследник Норберт Роза