Прејди на содржината

Анселм Матје

Од Википедија — слободната енциклопедија
Анселм Матје

Анселм Матје (француски: Anselme Mathieu, 1828-1895) - француски поет од Прованса.

Животопис[уреди | уреди извор]

Творештво[уреди | уреди извор]

Матје е еден од основачите на движењето „Фелибреж“ (Felibrige), кое се залагало за промоција на провансалкиот јазик. Тој е познат по кратките стихови исполнети со префинета духовна поента.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Alphonse Daudet, Pisma iz mog mlina. Zagreb: Znanje, 1986, стр. 15.