Анри де Баје-Латур

Од Википедија — слободната енциклопедија
Баје-Латур со Рудолф Хес (лево) и Адолф Хитлер (десно) како домаќини на ЗОИ 1936 во Гармиш-Партенкирхен.

Анри де Баје-Латур (француски: Henri de Baillet-Latour; 1 март 1876 во Брисел - 6 јануари 1942) — белгиски благородник и трет претседател на Меѓународниот олимписки комитет (МОК).

Баје-Латур станал член на ИОК во 1903 и подоцна соосновач на Белгискиот олимписки комитет. Тој бил еден од организаторите на Олимписките игри во Антверпен во 1920 којшто град организацијата ја добил една година пред одржувањето. Поради краткиот период на подготовки и последиците од Првата светска војна, подготовките биле детално работени, а игрите залужени биле успешно организирани.

Анри де Баје-Латур станал претседател на Меѓународниот олимписки комитет во 1925 година како наследник на основачот на модерните Олимписки игри Пјер де Кубертен. На функцијата останал сè до својата смрт во 1942 година кога бил наследен од потпретседателот Зигфрид Едстрем.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]


Претседатели на МОК

Деметриос Викелас (1894–1896) | Пјер де Кубертен (1896–1925) | Годфроа де Блоне (1916–1919) | Анри де Баје-Латур (1925–1942) | Зигфрид Едстрем (1942–1952) | Ејвори Брендиџ (1952–1972) | Лорд Киланин (1972–1980) | Хуан Антонио Самаранч (1980–2001) | Жак Рог (2001–2013) | Томас Бах (2013–-)