Анри ван де Велде

Од Википедија — слободната енциклопедија
Анри ван де Велде
Nicola Perscheid - Henry van de Velde 1904.jpg
Портрет на Анри ван де Велде, од Никола Першајд (1904).
Роден(а)3 април 1863
Антверпен, Белгија
Починал(а)25 октомври 1957
Оберегери, Швајцарија
НационалностБелгиец
ЗданијаКуќата Блуменверф во Укел (1895)

Школата на уметнички занаети во Вајмар (1907)
Веркбунд театар во Келн (1914)

Универзитетска библиотека со "Boekentoren" во Гент (1933)

Анри Клеменс ван де Велде (фламански: Henry Clemens Van de Velde, 3 април 1863, Антверпен - 25 октомври 1957[1]) — белгиски фламански сликар, архитект, дизајнер на ентериер и професор. Заедно со Виктор Орта и Паул Ханкар може да се смета за еден од главните основачи и претставници на стилот ар нуво (правец познат и по името сецесија) во Белгија. Ван де Велде најважниот дел од својата кариера го поминал во Германија и се смета дека имал одлучно влијание на германската архитектура и дизајн на почетокот на 20 век. Одиграл важна улога во германскиот Веркбунд (Deutscher Werkbund) и во Баухаус (во Вајмар). Од 1926 до 1936 бил професор на универзитетот во Гент.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Velde, Henry van de“. Encyclopædia Britannica. Encyclopædia Britannica, Inc. 2007. Посетено на 2007-09-25.