Анри ван де Велде

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Анри ван де Велде
Портрет на Анри ван де Велде, од Никола Першајд (1904).
Роден(а) 3 април 1863
Антверпен, Белгија
Починал(а) 25 октомври 1957
Оберегери, Швајцарија
Националност Белгиец

Анри Клеменс ван де Велде (фламански: Henry Clemens Van de Velde, 3 април 1863, Антверпен - 25 октомври 1957[1]) бил белгиски фламански сликар, архитект, дизајнер на ентериер и професор. Заедно со Виктор Орта и Паул Ханкар може да се смета за еден од главните основачи и претставници на стилот ар нуво (правец познат и по името сецесија) во Белгија. Ван де Велде најважниот дел од својата кариера го поминал во Германија и се смета дека имал одлучно влијание на германската архитектура и дизајн на почетокот на 20ти век. Одиграл важна улога во германскиот Веркбунд (Deutscher Werkbund) и во Баухаус (во Вајмар). Од 1926 до 1936 бил професор на универзитетот во Гент.


Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Velde, Henry van de“. Encyclopædia Britannica. (2007). Encyclopædia Britannica, Inc. (посет. 25 септември 2007 г)