Анри Луј Ле Шателје

Од Википедија — слободната енциклопедија
Анри Луј Ле Шателје
Анри Луј Ле Шателје, влијателен француски хемичар и инженер
Роден(а)8 октомври 1850(1850-10-08)
Починал(а)17 септември 1936(1936-09-17)
НационалностФранцузин
Полињахемија
Познат поПринцип на Ле Шателје

Анри Луј Ле Шателје (8 октомври 1850 - 17 септември 1936) бил влијателен француски хемичар од крајот на 19. и почетокот на 20. век. Познат е по принципот на Ле Шателје, користен за предвидување на ефектите од промената на условите врз хемиската рамнотежа.

Наводи[уреди | уреди извор]