Прејди на содржината

Анконинска Република

Од Википедија — слободната енциклопедија
Анконинска Република
Repubblica Anconitana

1797–1798


Знаме

Главен град Анкона
Јазици Италијански
Вероисповед Римокатоличка црква
Уредување Република
Историја
 -  Основана 17 ноември 1798
 -  Замрела 7 март 1797

Анконинска Република (италијански: Repubblica Anconitana) — мала револуционерна република формирана на 19 ноември 1797 година. Таа настанала по француската победа во Анкона во февруари 1797 година, и последователната окупација на градот. Анкона била инкорпорирана во Римската Република на 7 март 1798 година.