Анкашко-кечуански дијалект

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Анкашко-кечуански јазик
Писмо латиница
Пример Прв член од „Декларацијата за човекови права“
Текст Mayqan runapis manam pipa isklabun kananpaqtsu yurishqa. Y runa karninmi llapan runakuna iwal kayanman dirichunkunachawpis. Y yarpayta yacharninmi y allita mana allita shunqunkunachaw makurninmi runakuna huknin hukninta rispitanakur kayanman.
Македонски Сите човeчки суштeствa се раѓaaт слободни и eднакви по достоинство и правa. Tиe се oбдарeни со разум и совeст и трeбa да се однесувaaт eдeн кон друг во дуxoт на oпшто човeчкaтa припaдност.
Портал: Јазици

Анкашкиот кечуански е варијанта на кечуанскиот јазик кој се зборува во регионот Анкаш од околу 1.000.000 жители.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]