Анеуген

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Анеуген е супстанца која предизвикува клетките кои се добиваат со делба на една клетка да имаат абнормален број на хромозоми или анеуплоидија. Анеугеноста на една супстанца ја одразува нејзината способност да предизвика анеуплоидија.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Plante, N. (2003). Molecular toxicology. Taylor & Francis. стр. 63–65. ISBN 978-1-85996-345-6. Посетено на 12 April 2013.