Прејди на содржината

Анет Хосои

Од Википедија — слободната енциклопедија
Анет Е. "Пеко" Хосои
Националностамериканка
Полиња
Установи
Образование
Теза„Намалени димензиони модели за различни хидродинамички системи“ (1997)
Поважни награди
Страница
hosoigroup.wordpress.com

Анет Е. „Пеко“ Хосои — американски машински инженер, биофизичар и математичар, тековен професор на Машински факултет и придружен декан за инженерство на Масачусетскиот технолошки институт.[1]

Придонеси[уреди | уреди извор]

Истражувачките интереси на Хосои вклучуваат динамика на флуидите, неконвенционална роботика и био-инспириран дизајн.[1][2] На пример, еден од нејзините проекти развил робот кој се движел како полжав со екструдирање на вештачки лиги од полжавот и придвижување врз нив.[3] Таа, исто така, проучувала како жилет школките го претвораат песокот во жив песок додека се вкопуваат,[4] и дизајнирале облека за мокро, користејќи материјали кои ги имитираат термоизолационите својства на крзното од видра.[5] Таа е основач на програма за спортско инженерство во МИТ, кој го започнала во 2011 година, по фрустрацијата со перформансот на нејзиниот велосипед за планина на патеката за спуст за велосипеди.[6]

Ран живот, образование и кариера[уреди | уреди извор]

На Хосои и бил даден прекарот „Пеко“, по нејзината јапонска баба, заради нејзината сличност со Пеко Чан, девојката која е прикажана на пакувањето за Фуџија јапонските бонбони.[1] Студирала физика на Принстон универзитетот и го завршила докторатот по физика на Чикашкиот универзитет во 1997 година, под заеднички надзор од страна на Тод Ф. Дупонт и Лео Каданоф.[1][7][8]

Дошла во МИТ во 1997 година, како инструктор по математика.[1] По постдикторските студии на Курант Институтот за математички науки и по земање на местото асистент професор по математика на Харви Муд колеџот во 2001 година,[8] таа се вратила во МИТ, како редовен факултетски член во 2002 година.[1] Таа држела заеднички состанок во Одделот за математика во МИТ од 2010 година.[9] Во МИТ, таа, исто така, била вклучена во менторство на жените во инженерството, и станала првата жена на која и е доделена позицијата на придружен главен соработник во машинското инженерство.[10]

Награди и признанија[уреди | уреди извор]

Во 2012 година Хосои станала соработник на Американското друштво за физика „за нејзината иновативна работа во тенките флуидни филмови, како и за студијата на нелинеарни интеракции помеѓу вискозните флуиди и деформабилните интерфејси вклучувајќи ја формата, кинематика и реолошката оптимизација во биолошките системи“.[11]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 „Anette "Peko" Hosoi named associate dean of engineering“, MIT News, August 2, 2017, Посетено на 2017-09-15
 2. Butterman, Eric (August 2017), Inspiration from the Trees, ASME
 3. Farrar, Lara (July 9, 2008), Snails inspire design for state-of-the-art robots, CNN
 4. Guarino, Ben (May 12, 2015), „The science behind that strange viral video of a clam digging through sand“, Washington Post
 5. Daley, Jason (October 10, 2016), „Coming Soon: Otter-Inspired Wetsuits; A team at MIT has figured out exactly how otter and beaver fur keeps the animals warm in cold water“, Smithsonian
 6. Chu, Jennifer (February 18, 2014), „Engineering Thrills: MIT's STE@M is developing next-generation sporting equipment, from fishing reels and kiteboards to skis for disabled athletes“, MIT Technology Review
 7. Анет Хосои at the Mathematics Genealogy Project
 8. 8,0 8,1 Ringen, Randy; Austin, Jim (October 26, 2001), „The Changing of the Guard at Harvey Mudd“, Science
 9. Anette Hosoi, MIT Mathematics, Архивирано од изворникот на 2018-01-15, Посетено на 2017-09-17
 10. O’Leary, Mary Beth (July 31, 2017), „Closing the gender gap in mechanical engineering“, MIT News
 11. APS Fellows nominated by the Division of Fluid Dynamics, 2012, retrieved 2017-09-15.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]