Андрус (планина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Планина Андрус
MountAndrus.jpg
Авионски поглед кон планината
Највисока точка
Надм. вис.2,978 м
Координати75°48′0″S 132°18′0″W / 75.80000° ЈГШ; 132.30000° ЗГД / -75.80000; -132.30000Координати: 75°48′0″S 132°18′0″W / 75.80000° ЈГШ; 132.30000° ЗГД / -75.80000; -132.30000
Географија
Планина Андрус на интерактивна карта

Карта

Матичен венецAmes Range
Геологија
Старост на карпатасреден миоцен - холоцен
ВидШтитест вулкан
Вулканско полеЗемја на Мери Берд (вулканска провинција)
Последен избувнепознато

Планината Андрусштитен вулкан кој се наоѓа на 3.2 км југоисточно од планината Боенигаузен во Земјата на Мери Берд, Антарктик. Мапирана била од USGS од истражувања и воздушни фотографии на американската морнарица, 1964–68. Планината била именувана од Советодавниот комитет за антарктички имиња, во чест на потполковник Карл Х. Андрус, дел од американска морнарица, медицински службеник и одговорен офицер на станицата Берд во 1964 година. [1]

Андрус има калдера широка 4,5 км на нејзиниот врв. Западното лице на планината е исцедено од Колмановиот Ледник, со значителни процепи. Иако староста на планината Андрус не е добро позната, таа е една од најстарите трахитични штитести вулкани во Земјата на Мери Берд, сличен по старост на планината Хемптон. [1]

Топографска карта на опсегот Ејмс (размер 1:250.000)

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Le Masurier, W. E. (1990). „B. 12. Ames Range“. Во Le Masurier, W. E.; Thomson, J.W. (уред.). Volcanoes of the Antarctic Plate and Southern Oceans. Antarctic Research Series vol 48 (English). Washington, DC: American Geophysical Union. стр. 216–220. doi:10.1029/AR048. ISBN 9781118664728.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]