Андрони Џокатоли-Сидермек

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Андрони Џокатоли-Сидермек
Androni Giocattoli logo.png
Инфомации за тимот
UCI код AND
Лоциран Италија
Основан 1996 (1996)
Статус Професионална континентална екипа
Велосипеди Ботекија
Клучни кадри
Извршен директор Џани Савио
Историја на тимското име
1996
1997–1998
1999
2000
2001
2002–2005
2006

2007

2008–2009

2010–2011
2012–2014
2015
2016–2017
2017
2018
Гасеосас Глацијал-Селе Италија
Крос-Селе Италија
Селе Италија
Аквардиенте Нектар-Селе Италија
Селе Италија-Пацифик
Колумбија-Селе Италија
Селе Италија-Сераменти Диквиџовани
Сераменти ПВЦ Диквиџовани-Селе Италија
Сераменти ПВЦ Диквиџовани-Андрони Џокатоли
Андрони Џокатоли
Андрони Џокатоли-Венецуела
Андрони-Сидермек
Андрони Џокатоли-Сидермек
Андрони-Сидермек-Ботекија
Андрони Џокатоли-Сидермек
Дрес на Андрони Џокатоли-Сидермек

Дрес

Андрони Џокатоли-Сидермек (италијански: Androni Giocattoli-Sidermec; кратенка според UCI: AND) — професионална континентална велосипедска екипа основана во Италија, која учествува на континенталните трки и добива специјални покани на трки од Светската турнеја.

Главниот спонзор е производителот на играчки од Италија, Андрони Џокатоли.

Состав на екипата[уреди | уреди извор]

Велосипедисти во рамки на екипата се следниве:

2017[уреди | уреди извор]

Состав на екипата
Велосипедист Датум на раѓање Претходна екипа
ITA Давиде Балерини Wikidata-logo S.svg 21 септември 1994 Hopplà-Petroli Firenze (2016)
ITA Марко Бенфато Wikidata-logo S.svg 6 јануари 1988 Astana Continental (2014)
COL Еган Бернал Wikidata-logo S.svg 13 јануари 1997
ITA Рафаело Бонузи Wikidata-logo S.svg 31 јануари 1992 General Store Bottoli Zardini (2016)
ITA Андреа Вендраме Wikidata-logo S.svg 20 јули 1994 Zalf Euromobil Désirée Fior (2016)
ITA Франческо Гаваци Wikidata-logo S.svg 1 август 1984 Southeast (2015)
ITA Марко Д’Урбано Wikidata-logo S.svg (15 мар–31 дек) 15 август 1991 Рот (2016)
ITA Матија Катанео Wikidata-logo S.svg 25 октомври 1990 Лампре-Мерида (2016)
ITA Матео Малучели Wikidata-logo S.svg 20 октомври 1993 Unieuro Wilier (2016)
ITA Фаусто Маснада Wikidata-logo S.svg 6 ноември 1993 Colpack (2016)
ITA Андреа Палини Wikidata-logo S.svg 16 јуни 1989 Skydive Dubai-Al Ahli Club (2016)
ITA Лука Пачони Wikidata-logo S.svg 13 август 1993 Viris Maserati-Sisal Matchpoint (2015)
CRC Кевин Ривера Wikidata-logo S.svg 28 јуни 1998 Scott-TeleUno-BCT (2016)
COL Иван Соса Wikidata-logo S.svg 31 октомври 1997 Maltinti Lampadari-Banca di Cambiano (2016)
ITA Матео Спреафичо Wikidata-logo S.svg 15 февруари 1993 Kolss-BDC (2016)
ITA Алесио Талијани Wikidata-logo S.svg 11 октомври 1990 Futura Matricardi (2013)
COL Родолфо Торес Wikidata-logo S.svg 21 март 1987 Colombia (2015)
ITA Марко Фрапорти Wikidata-logo S.svg 30 март 1985 Idea (2012)
ITA Матија Фрапорти Wikidata-logo S.svg 2 јули 1994 Unieuro Wilier (2016)

2018[уреди | уреди извор]

Состав на екипата
Велосипедист Датум на раѓање Претходна екипа
ITA Давиде Балерини Wikidata-logo S.svg 21 септември 1994 Hopplà-Petroli Firenze (2016)
ITA Мануел Белети Wikidata-logo S.svg 14 октомври 1985 Вилиер Триестина-Селе Италија (2017)
ITA Марко Бенфато Wikidata-logo S.svg 6 јануари 1988 Astana Continental (2014)
ITA Алесандро Бизолти Wikidata-logo S.svg 7 март 1985 Idea (2012)
ITA Рафаело Бонузи Wikidata-logo S.svg 31 јануари 1992 General Store Bottoli Zardini (2016)
ITA Андреа Вендраме Wikidata-logo S.svg 20 јули 1994 Zalf Euromobil Désirée Fior (2016)
ITA Франческо Гаваци Wikidata-logo S.svg 1 август 1984 Southeast (2015)
ITA Матија Катанео Wikidata-logo S.svg 25 октомври 1990 Лампре-Мерида (2016)
ITA Матео Малучели Wikidata-logo S.svg 20 октомври 1993 Unieuro Wilier (2016)
ITA Фаусто Маснада Wikidata-logo S.svg 6 ноември 1993 Colpack (2016)
CRC Кевин Ривера Wikidata-logo S.svg 28 јуни 1998 Scott-TeleUno-BCT (2016)
COL Иван Соса Wikidata-logo S.svg 31 октомври 1997 Maltinti Lampadari-Banca di Cambiano (2016)
ITA Матео Спреафичо Wikidata-logo S.svg 15 февруари 1993 Kolss-BDC (2016)
COL Родолфо Торес Wikidata-logo S.svg 21 март 1987 Colombia (2015)
ITA Марко Фрапорти Wikidata-logo S.svg 30 март 1985 Idea (2012)
ITA Матија Фрапорти Wikidata-logo S.svg 2 јули 1994 Unieuro Wilier (2016)
ITA Лука Чирико Wikidata-logo S.svg 16 јули 1992 Бардијани ЦСФ (2016)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]