Андрија Прлаиновиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија

Андрија Прлаиновиќ (28 април 1987) е српски ватерполист. Тој бил член на машката ватерполо репрезентација на Србија која освои бронзени медали на Олимписките игри во 2008 и 2012 година и златни медали во 2016 и 2020 година. Тој ја имал и светската титула во 2009 и 2015 година и европската титула во 2006, 2012, 2014, 2016 и 2018 година. Прлаиновиќ е роден во Дубровник, Хрватска и израснат во Херцег Нови, Црна Гора, каде што се појавил преку младинскиот систем ПВК Јадран. Во 2011 година ја освои ЛЕН Евролигата со ВК Партизан и во 2013 година со Црвена Звезда Белград, каде бил еден од најдобрите стрелци.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

ПА Флуминенсе[уреди | уреди извор]

Во јуни 2010 година, Флуминенсе триумфирале во бразилското првенство (кога играле рекорден број странски играчи) (15), освојувајќи ја својата петта титула. Во финалето тимот го совладале Пинеирос со 13–7. Прлаиновиќ постигнал два гола во финалето.

Про Реко[уреди | уреди извор]

На 17 септември 2011 година, во првото коло од Јадранската лига, Прлаиновиќ постигнал гол во лесната победа од 14–6 на домашен терен против Јадран Х.Н. [1] Во второто коло на 24 септември, тој го постигнал својот втор гол против Копер Рокава во победата на домашен терен со 16–4. На 1 октомври Прлаиновиќ го постигнал својот втор гол на Јадранот во победата од 10–7 на гости против Југ ЦО. На 8 октомври во четвртото коло во Јадранската лига, Прлаиновиќ и неговиот соиграч и сонародник Пијетловиќ биле најдобри стрелци со по трипати во победата од 14–8 на гости против Медвешчак. Прлаиновиќ постигнал два гола во петтото коло на 15 октомври, во победата од 15–8 на домашен терен против Приморје ЕБ . На 22 октомври Прлаиновиќ постигнал два гола во првото коло од Групата на Евролигата во лесната победа од 13–5 над Спартак Волгоград. На 26 октомври Прлаиновиќ постигна уште два гола во лесната победа од 15–5 на гости против Јадран СТ, но овој пат во шестото коло од Јадранската лига. На 29 октомври тој постигнал гол во седмото коло во Јадранската лига во победата на домашен терен со 13–9 против Младост. На 9 ноември Прлаиновиќ постигнал три гола во второто коло од Евролигата, во победата со 13–4 на гости против Марсеј. На 26 ноември Прлаиновиќ постигнал два гола во третото коло на Евролигата, во победата од 10–8 против ВК Јадран Х.Н. На 30 ноември тој постигнал уште два гола, но во единаесеттото коло Јадранската лига со 16–1 победа на гости кај Приморац . Прлаиновиќ успеал да постигне само еден гол на 3 декември во понижувачкиот пораз од 21–0 над ПОШК во дванаесетото коло од Јадранската лига. Во тринаесеттото коло на 10 декември, Прлаиновиќ постигнал три гола против Морнар БС во победата на гости со 20–8. Прлаиновиќ постигна три гола на 14 декември во четвртото коло од Евролигата, во победата од 14–9 на гости против ВК Јадран Х.Н. Третиот гол беше негов 10-ти на турнирот. На 8 февруари 2012 година, во петтото коло од Евролигата, Прлаиновиќ постигнал гол во победата од 15–7 против Марсеј. 3 дена подоцна тој постигна два гола во петнаесеттото коло на Јадранската лига во победата 9–8 на домашен терен против Југ СО. На 25 февруари, во последното коло од групната фаза на Евролигата, Прлаиновиќ постигнал три гола во победата од 18–7 на гости против Спартак Волгоград.[2] Четири дена подоцна, Прлаиновиќ постигнал нови три гола, но во натпреварот од четиринаесеттото коло заостанување во Јадранската лига, во лесната победа од 21–5 на домашен терен над Морнар БС. На 3 март Прлаиновиќ постигнал гол во победата со 12–7 на Јадранската лига на гости против Младост.

ВК Партизан[уреди | уреди извор]

Адрија Прлаиновиќ ја започнал својата кариера во Јадран (2003–2006), по неговото време таму се преселил во Партизан Рајфајзен пет сезони (2006–2011). Во 2011 година, тој се преселил во италијанскиот Про Реко, но таму поминал само една сезона бидејќи клубот банкротира. Потоа добил покана да се врати во Партизан, но решил да потпише договор со друг белградски ватерполо клуб: Црвена Звезда. По пристигнувањето во Црвена ѕвезда бил поставен за капитен.

Репрезентативна кариера[уреди | уреди извор]

Прлаиновиќ ги постигнал своите први два гола на Европското првенство на 17 јануари против Германија во вториот натпревар кој Србите го добиле со 13–12. Тој, исто така, постигна гол во третиот натпревар на 19 јануари, во големата победа од 15–12 за неговата земја против бранителот на титулата европски првак Хрватска. На 21 јануари во четвртиот натпревар, Прлаиновиќ постигнал три гола за својата репрезентација во рутинска победа против Романија со 14–5. На 23 јануари, Прлаиновиќ постигна гол во последното коло од групата А, во кое Србија загуби од Црна Гора со 11–7. На 27 јануари Прлаиновиќ постигнал гол во полуфиналната победа со 12–8 над Италија. Андрија Прлаиновиќ го освои Европското првенство 2012 година на 29 јануари. Тој постигна гол во финалето против Црна Гора кое неговата репрезентација го доби со 9-8.[3] Ова му беше втор златен медал на ЕП.

Тој бил дел од српските летни олимписки тимови 2008, 2012, 2016 и 2020 година кои освоиле два златни и два бронзени медали.[4] Тој беше најдобар стрелец на Олимписките игри во 2012 година, со 22 гола.[5]

Трофеи[уреди | уреди извор]

Клуб[уреди | уреди извор]

ПВК Јадран
 • Државно првенство на Србија и Црна Гора (1): 2003–04
 • Национален куп на Србија и Црна Гора (1): 2004–05
ВК Партизан
 • Државно првенство на Србија (5): 2006–07, 2007–08, 2008–09, 2009–10, 2010–11
 • Национален куп на Србија (5): 2006–07, 2007–08, 2008–09, 2009–10, 2010–11
 • ЛЕН Лига на шампиони (1): 2010–11
 • Евроинтер лига (2): 2010, 2011 година
ПА Флуминенсе
 • Државно првенство на Бразил (1): 2009–10
Про Реко
 • Серија А1 (3): 2010–11, 2014–15, 2015–16
 • Копа Италија (2): 2014–15, 2015–16
 • ЛЕН Лига на шампиони (2): 2011–12, 2014–15
 • Јадранска лига (1): 2011–12
 • ЛЕН Суперкуп (2): 2012, 2015 година
ВК Црвена Звезда
 • Државно првенство на Србија (2): 2012–13, 2013–14
 • Национален куп на Србија (2): 2012–13, 2013–14
 • ЛЕН Лига на шампиони (1): 2012–13
 • ЛЕН Суперкуп (1): 2013 година
Солнок
 • Државно првенство на Унгарија (1): 2016–17
 • Национален куп на Унгарија (1): 2017–18
 • ЛЕН Лига на шампиони (1): 2016–17
 • Суперкуп на ЛЕН (1): 2017 година
ЦН Марсеј
 • Државно првенство на Франција (1): 2020–21

Репрезентација[уреди | уреди извор]

 • Репрезентативно Европско јуниорско првенство 2004, 2006 година
 • Светско јуниорско првенство 2005 година
 • Олимписки игри злато 2016, 2020 бронза 2008, 2012
 • Светско првенство злато 2009,2015 сребро 2011 бронза 2017
 • Европско првенство злато 2006, 2012, 2014, 2016, 2018 сребро 2008 бронза 2010
 • Светско првенство злато 2006, 2010, 2014 бронза 2018
 • Златна светска лига 2005–2008, 2010, 2011, 2014-2017, бронза 2019 2009
 • Средоземни игри злато 2009 бронза 2005 година

Индивидуално[уреди | уреди извор]

 • Млад спортист на годината по МПЦ : 2005 година
 • Најдобар стрелец на Летните олимписки игри : 2012 година
 • Тим на турнирот на Олимписките игри 2012 година
 • Спортист на годината од страна на Српскиот олимписки комитет: 2012 година [6]
 • Најдобар спортист на СД Црвена Звезда : 2013 година
 • Фајнл-фор МВП (1): 2012–13 со Црвена Звезда
 • Тим на сите турнири на Светското првенство 2017 година
 • Најкорисен играч, Светско првенство во водени спортови 2015 [6]
 • Најкорисен играч, Европско првенство во ватерполо за мажи 2016 година [6]
 • Финале 6 МВП (1): 2016–17 со Солнок
 • трет најдобар играч во светот: 2018 година
 • Најдобар тим на годината: 2018 година

Приватен живот[уреди | уреди извор]

Прлаиновиќ е во брак со Ивана Чуљковиќ и ја има ќерката Ѓурѓа.[6]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Pro Recco 14–6 Jadran HN“. hvs. 17 September 2011. Архивирано од изворникот на 28 December 2011.
 2. „PALLANUOTO, SAVONA E RECCO REGINE DI COPPA“. liguria notizie. 27 February 2012.
 3. „Serbia 2012 European champions“. waterpolo world. 29 January 2012. Архивирано од изворникот на 14 December 2013. Посетено на 30 January 2012.
 4. „Andrija Prlainović“. sports-reference.com. Sports Reference. Архивирано од изворникот на 17 April 2020.
 5. „Official Results Book – 2012 Olympic Games – Diving, Swimming, Synchronised Swimming, Water Polo“ (PDF). fina.org. FINA. стр. 466. Архивирано од изворникот (PDF) на 14 December 2018. Посетено на 20 June 2020.
 6. 6,0 6,1 6,2 6,3 Andrija Prlainović Архивирано на {{{2}}}.. nbcolympics.com