Андрис Бједринс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Андрис Бједринс
Andris Biedrins cropped.jpg
Бједринс со екипата на Голден Стејт
слободен играч
центар
Лични информации
Роден на2 април 1986 (1986-04-02) (36 г.)
Рига, Латвија
НационалностЛетонец
Височина7 ст 0 ин (2.13 м)
Тежина250 lb (113 kg)
Информации за кариера
НБА драфт2004 / Круг: 1 / Избор: 11ти вкупно
Одбран од Голден Стејт Вориорс
Професионална кариера2002–сѐ уште
Историја на кариера
2002–2004КК Сконто
2004–2012Голден Стејт Вориорс
2013–2014Јута Џез
Статистика на NBA.com
Статистика на Basketball-Reference.com

Андрис Бједринс (2 април 1986 во Рига) — летонски професионален кошаркар кој моментално е слободен играч во НБА. Негов последен клуб бил Јута Џез, каде ја минал сезоната 2013–14. Бил избран на драфтот во 2004 како 11. избор од страна на екипата на Голден Стејт Вориорс,[1] каде минал девет сезони и двапати стигнал до разигрувањето во вториот дел од НБА. Кариерата ја започнал во 2002 во екипата на КК Сконто, каде останал две години. Освен во НБА, Бједринс настапувал и за кошаркарската репрезентација на Латвија. Со репрезентацијата играл на европските кошаркарски првенства во 2007 и 2009, но не ја минале групната фаза.[2]

НБА статистика[уреди | уреди извор]

Легенда
  ОН Одиграно натпревари   СН  Натпревари како стартер  МПН  Минути по натпревари
 ПШИ%  Процент на шут од игра  3П%  Процент на шут за три бода  СФ%  Процент на шут за слободни фрлања
 СкПН  Скокови по натпревар  AсПН  Асистенции по натпревар  УТПН  Украдени топки по натпревар
 БлПН  Блокади по натпревар  ППН  Поени по натпревар  Задебелено  Најдобро во кариерата

Регуларен дел[уреди | уреди извор]

Година Екипа ОН СН МПН ПШИ 3П% СФ% СкПН АсПН УТПН БлПН ППН
2004–05 Голден Стејт 30 1 12.8 .577 .000 .475 3.9 .4 .4 .8 3.6
2005–06 Голден Стејт 68 2 14.7 .638 .000 .306 4.2 .4 .3 .7 3.8
2006–07 Голден Стејт 82 63 29.0 .599 .000 .521 9.3 1.1 .8 1.7 9.5
2007–08 Голден Стејт 76 59 27.3 .626 .000 .620 9.8 1.0 .7 1.2 10.5
2008–09 Голден Стејт 62 58 30.0 .578 .000 .551 11.2 2.0 1.0 1.5 11.9
2009–10 Голден Стејт 33 29 23.1 .591 .000 .160 7.8 1.7 .6 1.3 5.0
2010–11 Голден Стејт 59 55 23.7 .534 .000 .323 7.2 1.0 .9 .9 5.0
2011–12 Голден Стејт 47 35 15.7 .609 .000 .111 3.7 .3 .5 1.0 1.7
2012–13 Голден Стејт 53 9 9.3 .476 .000 .308 2.9 .3 .3 .8 .5
2013–14 Јута 6 0 7.5 1.000 .000 .167 2.8 .0 .0 .0 .5
Просек 516 311 21.6 .594 .000 .500 7.0 .9 .6 1.1 6.3

Разигрување[уреди | уреди извор]

Година Екипа ОН СН МПН ПШИ 3П% СФ% СкПН АсПН УТПН БлПН ППН
2007 Голден Стејт 11 8 24.3 .730 .000 .533 6.3 .5 .7 1.5 6.4
2013 Голден Стејт 3 0 5.7 .000 .000 .000 2.3 .3 .0 .7 .0
Просек 14 8 20.3 .730 .000 .533 5.4 .4 .6 1.4 5.0

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]