Андре Цитроен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
André Citroën
AndreCitroen.jpg
André Citroën on an ocean voyage
Роден(а)André-Gustave Citroën
5 февруари 1878(1878-02-05)
Paris, France
Починал(а)3 јули 1935(1935-07-03) (возр. 57)
Paris, France
НационалностFrench
ЗанимањеBusiness, engineering
Познат(а) поFounder of Citroën
Родител(и)Levie Citroen and Masza Amelia Kleinman
РодниниAlfred Lindon (brother-in-law)

Андре-Густаве Цитроен (5 февруари 1878 година - 3 јули 1935 година) бил француски индустријалец и масон, холандски и полски еврејски потекло. [1] [2] [3] Запаметен е главно за изработката на автомобилот именуван по него, но и за неговата примена на двојни спирални запчаници.

Живот и кариера[уреди | уреди извор]

Роден во Париз во 1878 година, Андре-Густаве бил петто и последно дете на еврејските родители, [4] трговец со дијаманти Леви Цитроен од Холандија и Масза Амелија Клинман од Варшава, Полска. Тој бил братучед на британскиот филозоф Сер АJ Ајер (единствениот син на неговата тетка Реин).

Семејството Цитроен се преселил во Париз од Варшава во 1873 година. По пристигнувањето, француската дијареза се додава во холандското презиме (наводно еден од учителите на Андре), менувајќи го Цитроен во Цитроен. Цитроен потекнува од дедо во Холандија, кој бил зеленчук и продавач на тропско овошје, и го зел презимето на Лимоманман, Холанѓанец за „вар човек“, неговиот син сепак го сменил во Ситроен, што на холандски значи „лимон“.

Неговиот татко се самоубил кога Андре имал шест години (веројатно по неуспехот во деловен потфат во рудник за дијаманти во Јужна Африка). Се претпоставува дека младиот Андре бил инспириран од делата на Jул Верн и ја видел изградбата на Ајфеловата кула за светската изложба, што го натерало да сака да стане инженер.

Цитроен го купил патентот за многу малку пари, што довело до пронајдокот што му се припишува на Цитроен: двојни спирални запчаници. Исто така, се смета дека е инспирација за двојното шеворонско лого на марката на Цитроен. Во 1908 година, тој бил поставен како претседател на автомобилската компанија Морс, каде беше многу успешен. [5]

За време на Првата светска војна, тој бил одговорен за масовно производство за вооружување. „Цитроен“ за време на војната се здоби со меѓународен углед, а повеќе како водечки експерт за производство во Франција. Неговите активности биле поврзани во врска со фабриката „Рено“, во која бил вработени 35.000 мажи во производство на муниција за време на војната.[се бара извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Dictionnaire universel de la Franc-Maçonnerie (Monique Cara, Jean-Marc Cara and Marc de Jode, Larousse ed., 2011)
  2. LE METRO VIRTUEL – Page 282 (Thierry Van de Leur, PARISIS CODE 5 ed., 2012)
  3. André Citroën – page 92 (Jacques Wolgensinger, Flamarion ed., 1991)
  4. A travel guide to Jewish Europe. Ben G. Frank.
  5. „Mors“. Brighton-Early. Архивирано од изворникот на 9 December 2004.