Андре Силва (фудбалер)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Андре Силва
Mex-por-16 (1cropped).jpg
Лични податоци
Полно име Андре Мигел Валенте да Силва
Роден на 6 ноември 1995 (1995-11-06) (воз. 22 г.)
Роден во Багуим до Монте, Португалија
Висина &100000000000001850000001,85 м
Позиција напад
Клупски податоци
Сегашен клуб Милан
Број 9
Младинска кариера
2003–2007 Салгуерош
2007–2008 Боависта
2008–2010 Салгуерош
2010–2011 Падроенсе
2011–2014 Порто
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2013–2016 Порто Б 84 (24)
2015–2017 Порто 41 (17)
2017– Милан 23 (2)
Репрезентација
2009–2010 Португалија 16 12 (2)
2010–2011 Португалија 17 11 (2)
2011–2012 Португалија 18 10 (0)
2012–2014 Португалија 19 24 (16)
2014–2015 Португалија 20 10 (8)
2015– Португалија 21 3 (4)
2016– Португалија 20 (11)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 20 август 2017.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 2 јули 2017

Андре Мигел Валенте да Силва (португалски изговор: [ɐ̃ˈdɾɛ ˈsiɫvɐ]; (роден на 6 ноември 1995) — португалски професионален фудбалер, кој настапува на позицијата напаѓач, за италијанскиот клуб Милан и за националниот тим на Португалија.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]