Андреј Тисин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Медали
Кану спринт мажи

ИКФ Светски Кану Спринт Шампионати

Злато 2001 Познан
K-4 500 m
Сребро 1999 Милан
K-4 500 m
Сребро 2001 Познан
K-4 200 m
Бронза 1998 Шегед
K-4 500 m

Андреј Тисин (руски: Андрей Тиссин, 5 јули 1975 - 1 март 2008) беше руски спринт-кануист кој што се натпреваруваше од доцните 1990-ти до раните 2000-ти. Тој освои четири медали на ИКФ Светските Кану Спринт Шампионати од кои едно злато (K-4 500 m: 2001), два сребрени медали (K-4 200 m: 2001, K-4 500 m: 1999), и еден бронзен медал (K-4 500 m: 1998).

Тисин исто така се натпреваруваше на ЛОИ 1996 во дисциплината К-2 1000 метри во Атланта, но беше елиминиран во полуфиналето. Живееше во Краснодар, беше висок 1,86 м и тежеше 90 кг.

Тисин подоцна стана тренер на Рускиот национален тим, давејќи се додека траела сезоната на тренинзи во 2008 година. [1]

Наводи[уреди | уреди извор]