Андреј Тисин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Андреј Тисин
Медали
Кану спринт мажи

ИКФ Светски Кану Спринт Првенства

Златен медал - прво место 2001 Познањ K-4 500 m
Сребрен медал – второ место 1999 Милан K-4 500 m
Сребрен медал – второ место 2001 Познањ K-4 200 m
Бронзен медал – трето место 1998 Шегед K-4 500 m

Андреј Тисин (руски: Андрей Тиссин, 5 јули 1975 - 1 март 2008) беше руски спринт-кануист којшто се натпреваруваше од доцните 1990-ти до раните 2000-ти. Тој освои четири медали на ИКФ Светските Кану Спринт Првенства од кои едно злато (K-4 500 m: 2001), два сребрени медали (K-4 200 m: 2001, K-4 500 m: 1999), и еден бронзен медал (K-4 500 m: 1998).

Тисин исто така се натпреваруваше на ЛОИ 1996 во дисциплината К-2 1000 метри во Атланта, но беше елиминиран во полуфиналето. Живееше во Краснодар, беше висок 1,86 м и тежеше 90 кг.

Тисин подоцна стана тренер на Руската репрезентација, давејќи сè додека траела сезоната на тренинзи во 2008 година.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Andrey Tissin has died“. Архивирано од изворникот на 2008-03-14. Посетено на 2011-07-12.