Андреј Маслинко

Од Википедија — слободната енциклопедија
Андреј Маслинко
ПозицијаЦентар
Крилен центар
Висина2,08 м
Тежина88 кг
ЛигаПрва македонска кошаркарска лига
АБА 2
ЕкипаМЗТ Аеродром
Роден20 мај 1997.(1997-05-20)(26 г.)
Скопје, Македонија
НационалностМакедонец
Проф. кариера2014
2016–
Клубови
2016–2017Работнички
2017–МЗТ Аеродром
Репрезентација
Инфо од: 08.02.2018.

Андреј Маслинко (роден на 20 мај 1997 во Скопје) — македонски кошаркар и репрезентативец кој настапува за МЗТ Аеродром.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Младинска кариера[уреди | уреди извор]

Во сезоната 2012/13 настапувал за Партизан Водно Санс, во младинскиот состав до 16 години. Сезоната 2013/14, се преселил во Италија и играл младинската екипа на Стела Азура. Сезоната 2014/15, Маслинко настапил за сениорската екипа на второлигашот Стела Азура.[1] Во истата сезона, Маслинко играл и за сениорите на Виртус Валмонте, исто второлигаш.[2] Во 2015/16, Андреј бил во составот на младинската екипа на Пафони Омења.

Професионална кариера[уреди | уреди извор]

За сезоната 2016/17, Маслинко се вратил во Македонија и потпишал за Работнички.[3][4] Следната сезона продолжил во МЗТ Аеродром.[5][6] Со МЗТ го освоил Купот 2018, а бил вицепрвак во Првенството. И за сезоната 2018/19, Маслинко продолжил во МЗТ.[7][8] Таа сезона, Маслинко со МЗТ го освоил македонското првенство. По завршувањето на сезоната, на Маслинко му истекол договорот со МЗТ Аеродром.[9] Но веќе во јули, Маслинко потпишал нов едносезонски договор со МЗТ за сезоната 2019/20.[10][11] За сезоната 2020/21, крајот на јуни 2020 година, тој потпишал едногодишен договор за нова соработка со МЗТ Аеродром.[12][13] Во мај, иако повреден и во играчко отсуство во тоа време, тој го освоил Купот на Македонија 2021.

Репрезентативна кариера[уреди | уреди извор]

Младинска репрезентација[уреди | уреди извор]

А репрезентација[уреди | уреди извор]

Маслинко бил вклучен во претквалификациите за Евробаскетот 2021.[14] Во јануари 2020 година, селекторот на Македонија, Александар Тодоров го објавил поширокиот состав за февруарските квалификации за Евробаскетот 2021 во кој бил вклучен Маслинко.[15] Потоа во февруари, тој бил избран во составот на репрезентацијата.[16]

Успеси[уреди | уреди извор]

Титули[уреди | уреди извор]

Македонија МЗТ Аеродром[уреди | уреди извор]

Признанија[уреди | уреди извор]

 • Почесно споменување во сезоната 2019/20[17]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Stella Azzurra 2014-2015“. eurobasket.com. Посетено на 4 август 2018.
 2. „Virtus Valmontone 2014-2015“. eurobasket.com. Посетено на 4 август 2018.
 3. „По Илиевски, потпишан и Маслинко“. sportmedia.mk. 9 септември 2016. Посетено на 4 август 2018.
 4. „Маслинко три години ќе го носи дресот на Работнички“. gol.mk. 9 септември 2016. Посетено на 4 август 2018.
 5. „Нов бран на репрезентативци во МЗТ“. sportmedia.mk преку web.archive.org. 7 јули 2017. Архивирано од изворникот на 2017-07-10. Посетено на 4 август 2018.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 6. „МЗТ со две засилувања – Бојан Трајковски и Андреј Маслинко“. ekipa.mk преку web.archive.org. 11 август 2017. Архивирано од изворникот на 2017-08-11. Посетено на 4 август 2018.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 7. „МЗТ ги осигура Соколов и Маслинко, чека на Дамјан и Симоновски“. sportmedia.mk. 26 јуни 2018. Посетено на 4 август 2018.
 8. „Маслинко и Соколов и во следната сезона во МЗТ“. gol.mk. 26 јуни 2018. Посетено на 4 август 2018.
 9. „Центар на Работнички меѓу желбите на МЗТ“. ekipa.mk преку web.archive.org. 19 јули 2019. Архивирано од изворникот на 2019-07-20. Посетено на 20 јули 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 10. „Маслинко уште една сезона во дресот на МЗТ“. ekipa.mk преку web.archive.org. 23 јули 2019. Посетено на 24 јули 2019.
 11. „Маслинко останува дел од МЗТ и наредната сезона“. gol.mk преку web.archive.org. 23 јули 2019. Посетено на 24 јули 2019.
 12. „Македонскиот репрезентативец Маслинко ја продолжи соработката со МЗТ“. gol.mk преку web.archive.org. 29 јуни 2020. Архивирано од изворникот на 2020-07-01. Посетено на 1 јули 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 13. „МЗТ потпиша договори со Бакоч и со Радуловиќ“. ekipa.mk преку web.archive.org. 29 јуни 2020. Архивирано од изворникот на 2020-07-01. Посетено на 1 јули 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 14. „Симоновски се враќа во репрезентацијата за Косово и за Романија“. ekipa.mk. 16 август 2018. Посетено на 16 август 2018.
 15. „Тодоров го објави поширокиот список за Естонија и Русија“. gol.mk преку web.archive.org. 9 јануари 2020. Архивирано од изворникот на 2020-01-14. Посетено на 14 јануари 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 16. „Тодоров го скрати списокот, со млади сили против Естонија и Русија“. gol.mk преку web.archive.org. 11 февруари 2020. Архивирано од изворникот на 2020-02-21. Посетено на 21 февруари 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 17. „Eurobasket.com All-Macedonian League Awards 2020“. eurobasket.com преку web.archive.org. 24 мај 2020. Архивирано од изворникот на 2020-05-27. Посетено на 2 јуни 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]