Прејди на содржината

Андреј Локтионов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Андреј Локтионов

Андреј Вјачеславич Локтеов ( руски: Андре́й Вячесла́вович Локтио́нов ; 30 мај 1990 година, Воскресенск, Советски Сојуз ) бил професионален руски хокеј на мраз кој играл како централен напаѓач.

Во моментов игра за Каролина Хариекенски од најголемиот град на Северна Каролина Рали во Националната хокеј лига (НХЛ) (2014).

Со сениорската репрезентација на Русија ја освоил титулата Светски куп на Светскиот куп во 2014 година во Минск. Со тимот на Лос Анџелес Кингси во 2012 година го освоил трофејот на Стенли Купот.

Хокеарската кариера на Андреј Локтиов започнала во хокеарскиот клуб Хосккејск во Воскресенск, и продолжил во рамките на програмата за развој на Москва Спартак . Како 16-годишен тинејџер тој се приклучил на редовите на Локомотив Јарослав за чиј прв тим го направил своето деби во сезоната 2007/08 на Руското првенство. Пред тоа, тој играл две сезони во помладиот објект на истиот клуб. После само 5 одиграни натпревари таа сезона за тимот на Јарослав, Локтеов заминал во драфтот во НХЛ во 2008 година како 123-та точка во 5 рунди избрани од тимот на Кингс во Лос Анџелес .

Веднаш по нацртот тој заминал во Северна Америка, каде во сезоната 2008/09 година играл во Лигата за развој на Онтарио за Виндзор Спитфер (24 гола и 42 асистенции на 51 натпревар). Следната сезона, тој потпишал договор со клубот кој го подготви и го направи своето деби во НХЛ (тој играл само еден натпревар таа сезона за „Кралевите“. Во следните три сезони наизменично играл за клубот од Калифорнија, и за нивниот придружник на Манчестер монарси (Американска хокеј лига). Тој го постигнал својот прв гол во НХЛ во сезоната 2010/11, натпревар против Каролина Харикенс одигран на 19 октомври 2010 година. Тој одигра вкупно 17 натпревари за „кралевите“ во текот на таа сезона со 4 голови и 3 асистенции.

Во сезоната 2011/12. одиграл 39 натпревари за Кингсе во регуларниот дел од сезоната (3 гола и 4 асистенции) и уште два натпревари во серија на плеј-оф. Кралевите го освоиле трофејот на Стенли Купот таа сезона.

Во текот на февруари 2013 година локтеов премина во Њ, со кого потпиша двегодишен договор. За време на неговите две сезони во тимот на Devаволите, тој одигра вкупно 76 натпревари со прилично скромен учинок од 12 голови и асистенции.

Март 2014 година Локтеов се тргуваl со тимот на Каролина .

Репрезентативна кариера

[уреди | уреди извор]
Олимписки медали
Натпреварувач за Предлошка:Застава
Светско првенство
Златен медал - прво место Белорусија 2014. Русија

Тој го направил своето деби за репрезентацијата на Русија на поголемите натпреварувања во 2007 година на светскиот куп за играчи под 18 години. Локтиов одигра истакната улога на натпреварот каде Русија го освои златниот медал, со 2 гола и 4 асистенции на 7 одиграни натпревари. Тој исто така играл за тимот под 18-годишна возраст од 2008 година за следното првенство на кој репрезентацијата освои сребрен медал.

Тој го направил своето деби за сениорскиот тим на СП 2013 година каде одиграл 7 натпревари со една асистенција и Русија ја освоила 6-та во екипата на Русија која е на Светското првенство 2014 година.Во Белорусијаосвоил златен медал.Локотинов одиграл само една утакмица

Поврзано

[уреди | уреди извор]