Андреја Берг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Андреја Берг во живо во Салцведел во септември 2007 година
Андреја Берг во живо во Лајпциг во март 2012 година

Андреја Фербер [1] (родена на 28 јануари 1966 година), познат професионално како Андреја Берг, е германска пејачка . Родена во Крефелд, таа настапувала на карневали како дете и ја започнала својата кариера во 1992 година, откако била откриена од продуцентот Ојген Ромер. Од соработката помеѓу Берг и Ромер произлегле низа комерцијално успешни албуми и со нејзините албуми Махтлос (2003), Ду (2004), Сплитанакт (2006) и Цвишен Химмел унд Ерде (2009), стигнала на врвот на германските листи . Нејзиниот компилациски албум Best Of, објавен во 2001 година, е албумот што поминал најмногу недели на топ листите во Германија и Австрија. Помеѓу 2010 и 2018 година, Берг работела со Дитер Болен, кој ги продуцирал нејзините албуми Шверелос (2010), Абентеуер (2011), Атлантис (2013) и Селенбенбен (2016), кои биле на врвот на германските и австриските албуми.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  1. Ferber family tree Архивирано на 27 септември 2017 г. (PDF; 18,1 MB) page 7 (германски)