Прејди на содржината

Андреев конак

Од Википедија — слободната енциклопедија
Андреев конак
Поглед на конакот (2021 г.)
Карта
Општи податоци
Статусспоменик на културата
Видкуќа
Стилосманлиски
АдресаДимитар Влахов бр. 6
ГрадГевгелија
Земја Македонија
ЗавршенаXX век
Технички податоци
Катови1

Андреев конак — стара станбена зграда во градот Гевгелија, прогласена за културно наследство на Македонија.[1]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Зградата се наоѓа во средишниот дел на градот Гевгелија, на улицата „Димитар Влахов“ бр. 6, јужно од Зградата на Општина Гевгелија и спроти Канговиот конак.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Андреевиот конак е изграден во почетокот на XX век.[1]

Во 2017 година била најавена обнова на неговата фасада,[2] но до крајот на 2021 година истата не се случила.

Денес, конакот е во приватна сопственост, но како објект со висока амбиентална вредност бил прогласен за споменик на културата. Во долниот кат на објектот работат продавници и услужни дејности.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 „Туризам“. bansko-gevgelija.airbansko.org. Посетено на 2022-02-22.
  2. „Проектот за обнова на старите фасади продолжува во Струмица и Гевгелија“. Сител Телевизија. Посетено на 2022-02-22.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]