Андреа Поли

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Андреа Поли
Andrea Poli.jpg
Поли во дресот на ФК Сампдорија во 2010
Лични податоци
Полно име Андреа Поли
Роден на 29 септември 1989 (1989-09-29) (28 г.)
Роден во Виторио Венето, Италија
Висина &100000000000001820000001,82 м
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб ФК Болоња
Број 16
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2006–2007 ФК Тревизо 4 (0)
2007–2013 ФК Сампдорија 84 (3)
2008–2009ФК Сасуло (п) 32 (5)
2011–2012ФК Интер (п) 18 (0)
2017- ФК Болоња 0 (0)
Репрезентација
2006 Италија U17 7 (0)
2006 Италија U18 4 (0)
2006–2008 Италија U19 11 (2)
2008 Италија U20 1 (0)
2009–2010 Италија U21 12 (1)
2012– Италија 5 (1)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 10 март 2017.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 9 септември 2014

Андреа Поли (роден на 29 септември 1989 во Виторио Венето, Италија) — италијански професионален фудбалер кој настапува за ФК Болоња во италијанската Серија А како и за Националниот тим на Италија. Андреа Поли игра на позиција среден ред .

Својата фудбалска кариера ја започнал во младинската школа на ФК Тревизо во 2006 година против екипата на ФК Џенова. Во 2007 година потпишал договор со ФК Сампдорија, каде на 4 ноември 2007 година го направил своето деби во Серија А. Во сезоната 2008–2009 настапувал како позајмен играч на ФК Сасуло, како и во сезоната 2011–2012 во екипата на ФК Интер. Во 2013 година потпишал за ФК Милан.

За Националниот тим на Италија своето деби го направил на 15 август 2012 година против Англија. На 31 мај 2013 година го постигнал својот прв гол за репрезентацијата против Сан Марино.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]