Андреа Гвардини

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Андреа Гвардини
Андреа Гвардини (2015)
Лични податоци
Цело име Андреа Гвардини
Роден 12 јуни 1989 (1989-06-12) (воз. 27 г.)
Трењаго, Италија
Висина 1,70 м
Маса 67 кг
Податоци за клубот
Мом. клуб Астана
Дисциплина Друмски и велодромски велосипедизам
Улога Возач
Вид на возач Спринтер
Аматерски клубови
2008–2009
2010
Лукини Нeри Комауто
ИСД-НЕРИ (стажант)
Професионални клубови
2011–2012
2013–
Фарнезе Вини-Нери Сотоли
Астана
Значајни победи
Гранд Тур
Џиро д’Италија
1 индивидуална етапа (2012)

Етапни трки

Тур де Лангкави, 18 етапи
Последна промена
3 јануари 2016

Андреа Гвардини (италијански: Andrea Guardini; р. 12 јуни 1989) — италијански професионален велодромски и друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Астана.[1] Како спринтер, Гвардини моментално го држи рекордот за најмногу етапни победи на Тур де Лангкави[2] со дванаесет етапни победи; победувајќи на пет во 2011 и шест во 2012[3] и една во 2013.

Гвардини го напуштил Фарнезе Вини-Селе Италија на крајот на сезоната 2012 и му се приклучил на Астана на двегодишен договор од сезоната 2013.[1]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2011
Тур де Лангкави
1. Етапа 1
1. Етапа 2
1. Етапа 6
1. Етапа 7
1. Етапа 10
1. Етапа 5 Трка околу Катар
Трка околу Турција
1. Етапа 1
1. Етапа 7
1. Етапа 5 Волта а Португал
1. Етапа 3 Трка околу Словенија
1. Етапа 5 Џиро ди Паданија
2012
Тур де Лангкави
1. Етапа 2
1. Етапа 3
1. Етапа 4
1. Етапа 8
1. Етапа 9
1. Етапа 10
1. Jersey blue.svg Бодовен пласман
Трка околу езерото Чингхај
1. Етапа 9
1. Етапа 10
1. Етапа 12
1. Етапа 18 Џиро д’Италија
2013
1. Етапа 7 Тур де Лангкави
4. Шелдепрејс
2014
Тур де Лангкави
1. Етапа 3
1. Етапа 10
Трка околу Данска
1. Етапа 2
1. Етапа 4
1. Етапа 1 Енеко Тур
8. Шелдепрејс
2015
Трка околу Оман
1. Етапа 1
1. Jersey green.svg Бодовен пласман
Тур де Лангкави
1. Етапа 1
1. Етапа 2
1. Етапа 4
1. Етапа 8
1. Етапа 1 Светски пристаништен класик
1. Етапа 1 Трка Абу Даби
2. Краен пласман Тур де Пикарди
1. Етапа 2

Распоред на резултатите на Гранд Тур[уреди | уреди извор]

Гранд Тур 2012 2013 2014 2015
Jersey pink.svg Џиро СО
Jersey yellow.svg Тур
Jersey red.svg Вуелта 159

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Гвардини му се приклучи на Фуглсанг во префрлувањето во Астана“, „Cycling News“, Future Publishing Limited, 16 август 2012 (конс. 16 август 2012 г).
  2. Кене, Жан-Франсоа. „Гвардини постави нов рекорд по етапни победи на Тур де Лангкави“, „Cycling News“, Future Publishing Limited, 3 март 2012 (конс. 3 март 2012 г).
  3. Стоукс, Шејн. „Серпа победи на Тур де Лангкави, Гвардини ја забележа шестата спринтерска победа“, „VeloNation“, VeloNation LLC, 4 март 2012 (конс. 4 март 2012 г).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]