Андреа Адоранте

Од Википедија — слободната енциклопедија


Андреа Адоранте (роден на 5 февруари 2000 година) е италијански професионален фудбалер кој игра како напаѓач за клубот Серија Ц, Триестина.[1]

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Адоранте го започнал фудбалот во Парма Калчо, клубот од неговиот роден град, пред да се приклучи на Интер. Таму тој бил клучен во неколкуте достигнувања на Интер за младински тим, но и покрај тоа што неколку пати се вмешал на клупата со првиот тим, тој никогаш не го направил своето професионално деби и бил поткопан од тешки повреди.[2]

Откако се вратил во Парма летото 2019 година, [3] Адоранте го направил своето професионално деби за Парма на 5 декември 2019 година, во натпреварот од Купот на Италија против Фросиноне, почнувајќи од победата на неговата екипа од 2–1.[4]

Адоранте го направил своето деби во Серија А на 28 септември 2020 година, играјќи ги последните 10 минути од победата со 4-1 против Болоња.[5] На 28 октомври 2020 година, тој го постигнал својот прв гол како професионалец, трет за Парма во победата од 3–1 во купот против Пескара.[6]

На 23 јануари 2021 година, Адоранте му се придружил на Виртус Франкавилја од Серија Ц на позајмица до крајот на сезоната.[7] На 2 август 2021 година, тој се пресели на позајмица во АЦР Месина.[8]

На 13 јули 2022 година, Адоранте потпишал тригодишен договор со Триестина.[9]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Андреа Адоранте на soccerway
  2. „Inter, infortunio per il bomber della Primavera Adorante: lesione al legamento crociato anteriore“. Goal (италијански). 3 May 2019. Посетено на 29 September 2020.
  3. „Parma, torna Adorante. Brazao all'Inter: ufficiale“. Corriere dello Sport (италијански). 28 June 2019. Архивирано од изворникот на 29 June 2019. Посетено на 29 September 2020.
  4. Brianti, Simone (5 December 2019). „Dal fallimento all'esordio: Adorante debutta con la maglia del Parma“. Mondo Primavera (италијански). Посетено на 29 September 2020.
  5. „El Bolonia se pasea frente al Parma sin apenas obstáculos (4-1)“. 20 minutos (шпански). 26 September 2020. Посетено на 29 September 2020.
  6. „Parma vs. Pescara“. Soccerway. 28 October 2020. Архивирано од изворникот на 19 October 2020. Посетено на 23 January 2021.
  7. „Andrea Adorante transferred to Virtus Francavilla on loan“. Parma Calcio 1913. 23 January 2021. Архивирано од изворникот на 24 January 2021. Посетено на 23 January 2021.
  8. „ACR Messina comunica di aver acquisito le prestazioni sportive del calciatore Andrea Adorante“ (италијански). ACR Messina. 2 August 2021. Посетено на 3 November 2021.
  9. „U.S. Triestina Calcio 1918 è lieta di comunicare di aver perfezionato l'ingaggio del calciatore Andrea Adorante“ (италијански). Triestina. 13 July 2022. Посетено на 14 July 2022.