Андреас Гринциг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Андреас Роланд Гринциг (германски: Andreas Gruentzig, Дрезден, 25 јуни 1939 година - Форсајт, 27 октомври 1985 година ) бил германски кардиолог, радиолог и бил еден од основачите на интервентна кардиологија, во кој прво успешно ја применувал ангиопластиката за проширување на луменот на стеснети артерии. [1]

Животот и кариерата[уреди | уреди извор]

Андреас Гринчиг е роден на 25 јуни 1939 година во германскиот град Дрезден . По смртта на неговиот татко во Втората светска војна, семејството Гринциг емигрирало и живеело во Аргентина од 1950 до 1952 година.

Тој и неговата втора сопруга ги загубиле своите животи во авионска несреќа на Форсит во Монро, Џорџија, САД, на 27 октомври 1985 година .

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. NY Times - Andreas Gruentzig

Надворешни врски[уреди | уреди извор]