Андреас Везалиус

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Андреас Везалиус
Melchior van Brauweiler-engraving after van Calcar.jpg
Роден 31 декември 1514(1514-12-31)
Брисел, Ниски Земји
(денес Белгија)
Починал 15 октомври 1564(1564-10-15) (воз. 49 г.)
Закинтос, Венециски Јонски Острови
(денес Грција)
Due To Shipwreck
Полиња Анатомија
Докторски ментор Јохан Винтер
Гема фризиус
Докторанди Matteo Realdo Colombo
Познат поСтруктурата на човековото тело
Влијание од Жак Дубоа
Жан Фернел
Влијаел врз Габриел Фалопио

Андреас Везалиус (31 декември 1514-15 октомври 1564) — белгиски анатом.

Биографија[уреди | уреди извор]

Везалиус е роден во Брисел, а подоцна се преселил во Италија, каде што станал професор по хирургија и анатомија на Универзитетот во Падова. Сецирал егзекутирани злосторници и направил анатомски цртежи на кои ги исправил грешките на претходните анатоми, вклучувајќи го и Гален. Во 1544 година станал лекар во дворецот на Шарл V, владетелот на Светото Римско Царство на грчкиот остров Закинтос.

Извор[уреди | уреди извор]

  • Дејвис, Адам Харт, уред (2011). Општа наука: енциклопедија за секое семејство и дом. прев. Сашо Христовски и др. Скопје: Младинска книга. ISBN 978-608-4500-27-8.  (библ.)