Андраш Шимон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Андраш Шимон (р. 30 март 1990) — унгарски фудбалер кој во моментов игра за ФК Пакси во Првата фудбалска лига на Унгарија. Тој е брат близнак на Адам Шимон, исто така фудбалер.

Кариера[уреди | уреди извор]

Роден во Салготаријан, округ Ногад, Шимон потпиша за Ливерпул од МТК Унгарија во 2007 година заедно со Кристијан Немет.[1]

На 21 август 2009 година, било објавено дека Шимон ќе ја помине сезоната на позајмица во шпанскиот клуб Кордоба, кој моментално игра во Сегунда дивизијата.[2] Тој го имаше своето деби за Кордоба ФФ како замена за пораз од 3-0 од Реал Бетис на 30 август 2009 година.[3] Во декември 2010 година, Шимон го распушти договорот со Ливерпул и се приклучи на Ахен Ахен на шестдневен судеж.[4] Тој не играше ниеднаш на почетен прв состав додека бил со Ливерпул. На 14 февруари тој потпиша до крајот на сезоната 2010/11 на холандската Ередивиска страна СБВ Екселсиор .

На 5 јули 2011 година, Шимон потпиша четиригодишен договор со клубот Џири ЕТО ФК којшто е во Првата Унгарска Лига .[5]

Меѓународна кариера[уреди | уреди извор]

Шимон ја претставуваше Унгарија на ниво од под 17 години У17,под 18 години У18,под 19 години У19,под 20 години У20 и под 21 година У21.

Почести[уреди | уреди извор]

Клубови[уреди | уреди извор]

 • МТК Унгарија ФК
  • Унгарска лига :
   • Заврши: 2006-07
 • Ливерпул
  • Младински тим
   • Добитник на Купот во Далас : 2008
  • Резерви
   • Премиерна резервна лига Национален шампион : 2007-08
   • Премиерна резервна лига Северна шампион : 2007-08
   • Сениорско првенство : 2008-09

Унгарија[уреди | уреди извор]

 • Фудбалско првенство на УЕФА под 19 години :
  • Полуфиналист: 2008
 • ФИФА У-20 Светско првенство :
  • Трето место: 2009

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. origo.hu: Két MTK-játékost igazolt a Liverpool (унгарски)
 2. „pepsifoci.hu: Simont bemutatták Córdobában – ő lehet a spanyolok hídja a Liverpoolhoz“. Архивирано од изворникот на 2010-01-28. Посетено на 2019-01-29.
 3. Nemzeti Sport: Simon András kezdő volt az idegenben nyerő Córdobában
 4. Alemannia testet Liverpool-Talent Andras Simon Архивирано 9 декември 2010 г. Грешка во шаблонот „Семарх“: Проверете ја вредноста |url=.
 5. „Bemutatjuk Simon Andrást“ (унгарски). Győri ETO FC official website. 5 July 2011. Архивирано од изворникот на 24 March 2012. Посетено на 6 July 2011.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]