Андраш Лaњи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Андраш Лањи (роден на 26 ноември 1969 година) е пензиониран унгарски тенисер.

Лањи има висок пласман на АТП за синглови од 374 постигнати на 19 јуни 1989 година. Тој, исто така, има висок рејтинг на АТП со двојки во кариерата од 194, постигнат на 6 февруари 1995 година.[1] Lányi освои три титули за ИТФ Сателитски турнир во двојки.[2]

Лањи го претставува Унгарија на Дејвис купот , каде што има ратио од 12-13.[3]

Се натпреваруваше на Летната Универзијада од 1993 година . Во мешани двојки тој освои бронзен медал со Вираг Чурго  .[4]

Извори[уреди | уреди извор]

  1. „András Lányi“. ATP. 1 February 2018. Посетено на 1 February 2018.
  2. „András Lányi“. ITF. 1 February 2018. Посетено на 1 February 2018.
  3. „András Lányi“. Davis Cup. 1 February 2018. Посетено на 1 February 2018.
  4. „XVII. Nyári Universiade - 1993“ (унгарски). Hungarian University Sports Federation. Посетено на 1 February 2018.