Андраш Адам- Столпа

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Андраш Адам-Столпа (15 септември 1921 - 8 ноември 2010) беше унгарски шампион во тенис , кошарка и хокеј на мраз.

Адам-Столпа беше во унгарскиот тим на Дејвис купот во 1948 година (истата година го освои Унгарскиот национален тениски шампионат ), 1949 , 1952 , 1954 , 1955 и 1957 - 1960 година . [1]

Адам-Столпа напредуваше во четврт-финалето на Француското првенство во 1947 година, откако го победи ѝАмериканец, Budge Patty . [2] (Во 1950 година, г-дин Пети освои шампионски титули за мажи во Вимблдон и на Францускиот Опен. ) [3] Г-дин Столпа одигра машки синглови на Францускиот Опен повторно во 1948 , 1954 - 1960 и 1965 година . [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12]

Адам-Столпа играше на сениорскиот натпревар во Будимпешта 13-16 ноември 2008. [13] и 5-8 февруари 2009. [14] [15] На 27 јули 2009 година, тој беше рангиран на 876 позација за сениорски маж од Меѓународната тениска федерација . [16]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „daviscup.com – Players“. конс. 17 January 2010. 
 2. „Roland-Garros 1947 (Grand Chelem) – Simple messieurs 01/01/1947 – Terre battue“ (PDF) (French). Архивирано од изворникот (PDF) на 30 September 2007. конс. 18 January 2010. 
 3. „Tennis Grand Slam Winners – Tennis – ESPN“. ESPN. go.com. Архивирано од изворникот на 9 February 2010. конс. 18 January 2010. 
 4. „Roland-Garros 1948 (Grand Chelem) – Simple messieurs 01/01/1948 – Terre battue“ (PDF) (French). Архивирано од изворникот (PDF) на 30 September 2007. конс. 18 January 2010. 
 5. „Roland-Garros 1954 (Grand Chelem) – Simple messieurs 30/05/1954 – Terre battue“ (PDF) (French). Архивирано од изворникот (PDF) на 30 September 2007. конс. 18 January 2010. 
 6. „Roland-Garros 1955 (Grand Chelem) – Simple messieurs 05/06/1955 – Terre battue“ (PDF) (French). Архивирано од изворникот (PDF) на 29 December 2009. конс. 18 January 2010. 
 7. „Roland-Garros 1957 (Grand Chelem) – Simple messieurs 01/01/1956 – Terre battue“ (PDF) (French). Архивирано од изворникот (PDF) на 30 September 2007. конс. 18 January 2010. 
 8. „Roland-Garros 1957 (Grand Chelem) – Simple messieurs 02/06/1957 – Terre battue“ (PDF) (French). Архивирано од изворникот (PDF) на 30 September 2007. конс. 18 January 2010. 
 9. „Roland-Garros 1958 (Grand Chelem) – Simple messieurs 01/06/1958 – Terre battue“ (PDF) (French). Архивирано од изворникот (PDF) на 18 July 2011. конс. 18 January 2010. 
 10. „Roland-Garros 1959 (Grand Chelem) – Simple messieurs 31/05/1959 – Terre battue“ (PDF) (French). Архивирано од изворникот (PDF) на 30 September 2007. конс. 18 January 2010. 
 11. „Roland-Garros 1960 (Grand Chelem) – Simple messieurs 29/05/1960 – Terre battue“ (PDF) (French). Архивирано од изворникот (PDF) на 18 July 2011. конс. 18 January 2010. 
 12. „Roland-Garros 1965 (Grand Chelem) – Simple messieurs 30/05/1965 – Terre battue“ (PDF) (French). Архивирано од изворникот (PDF) на 30 September 2007. конс. 18 January 2010. 
 13. „ROMAI CUP INTERNATIONAL SENIOR TOURNAMENT“ (PDF). конс. 19 January 2010. [мртва врска]
 14. „XII. INTERNATIONAL INDOOR SENIOR CHAMPIONSHIP“ (PDF). ITF Senior Tournament. конс. 18 January 2010. [мртва врска]
 15. „J Á T É K R E N D – XII. NEMZETKÖZI FEDETTPÁLYÁS SZENIOR TENISZBAJNOKSÁGRA“ (Ms word) (Hungarian). конс. 18 January 2010. 
 16. „MITF20090727.xls“ (PDF) (German). 26 August 2009. Архивирано од изворникот (PDF) на 7 November 2005. конс. 18 January 2010. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]