Андоја

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Изложена ракета на влезот на Андоја

Андон е космодром и ракетна база која се наоѓа на островот Андоја во Северна Норвешка. Од 1962 година од космодромот Андоја се истрелани над 1200 ракети со секакви конфигурации.

Во 1997 година е отворена опсерваторијата ALOMAR, која има за цел да ги испита средните слоеви на атмосферата во арктичните региони.

Видете уште[уреди | уреди извор]