Андора ла Велја

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Андора ла Велја
Andorra la Vella
Поглед на Андора ла Велја и мал дел од Ескалдес-Енгордањ
Поглед на Андора ла Велја и мал дел од Ескалдес-Енгордањ
Местоположба на општината Андора ла Велја во Андора
Местоположба на општината Андора ла Велја во Андора
Андора ла Велја is located in Андора
Андора ла Велја
Андора ла Велја
Местоположба во Андора
Координати: 42°30′N 01°30′E / 42.500° СГШ; 1.500° ИГД / 42.500; 1.500
Земја Андора
ОпштиниАндора ла Велја
СелаЛа Маржинеда, Санта Колома
Управа
 • ГрадоначалникМарија Роса Ферер Објолс
Површина
 • Вкупна30 км2 (10 ми2)
Надм. вис.&100000000000010230000001.023 м
Население (2011)
 • Вкупно63,574[1]
 • Густина741,87/км2 (192,140/ми2)
Мреж. местоОпштински протал

Андора ла Велја (каталонски: Andorra la Vella) е главен град на кнежевството Андора и се наоѓа високо на Пиринеите меѓу Франција и Шпанија. Истото име го носи и општината каде се наоѓа градот. Населението брои 22.884 жители Главна стопанска гранка е туризмот. Во местото се произведуваат мебел и ракија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Андора — PopulationData (англиски)