Андон Младеновски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Андон Младеновски
Andon Mladenovski.jpg
Роден 15 мај, 1912 година
Трновац, Кратовско, Македонија под Осмалниска власт
Починал 21 април, 1945 година
Сремски фронт, Хрватска
Националност Македонец

Андон Богатинов Младеновски (15 мај 1912 во Трновац, Кратовско21 април 1945 во Хрватска) — македонски партизан, борец за слобода на Македонија и учесник во НОВ.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

По занимање бил занаетчија-налбатин. Неговиот живот бил со многу тешкотии и искушенија. Одржувал врска со народноослободителната војска на Македонија, а неговата активност не останала незабележана од окупаторските власти. Бугарската окупаторска полиција, во април 1943 година го интернирала во Елхово-Бугарија, што кај него придонело уште повеќе да се зголеми омразата кон окупаторот. По неговото враќање од интернација, останал четири месеци дома под надгледување на окупаторските власти и нивните помагачи. Во август 1944 година му пристапил на Кратовскиот партизански одред (формиран на 4 август 1944 година на кумановски терен). Подоцна се борел во составот на Седумнаесеттатa македонска бригада, каде бил пример на решителност и лична храброст. Земал учество во сите борби за ослободување на Македонија и Гнилане, подоцна ѝ на Сремскиот фронт каде на 21 април 1945 година загинал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Нивната борба за слобода, наш патоказ за иднината. Кратово: Општински одбор на СЗБ НОВ Кратово. 1985. стр. 40.