Андакиски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Андакискиот (или: андаки) е исчезнат индијански јазик кој се зборувал во северните планински предели на Колумбија. Лингвистите претпоставуваат дека припаѓал на групата на паезански јазици.

Наводи[уреди | уреди извор]