Англо-американски клуб Цирих

Од Википедија — слободната енциклопедија
Швајцарија ААК Цирих
Целосно имеАнгло-американски клуб Цирих
Основан1895
Стадион? Цирих, Швајцарија
ЛигаСерија A
Домашни бои
Гостински бои

Англо-американски клуб Цирих е поранешен фудбалски клуб од швајцарскиот град Цирих. Неговото основање датира од 1895 година, а се распаднал во 1900 година.

Клубот бил шампион на Швајцарија во сезоната 1898-1899.

Хронологија[уреди | уреди извор]

Титули[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]