Англиска црква (Амстердам)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Англиска црква
Engelse Hervormde Kerk
Основни податоци
Место Амстердам, Холандија
Координати
Држава Холандија
Архитектонски опис
Архитектонски тип [[

Не успеав да го испишам својството P168: Property not found for label 'P168' and language 'mk'

]]
Карактеристики

Англиската црква (холандски : Engelse Hervormde Kerk) е црква која се наоѓа во Амстердам, Холандија и е во склопот на Шкотската црква. Оваа црква е една од најстарите во градот.