Англиска црква (Амстердам)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Англиска црква
Engelse Hervormde Kerk
Overzicht westgevel en zuidgevel - Amsterdam - 20534348 - RCE.jpg
Поглед кон црквата
Основни податоци
МестоАмстердам, Холандија
КоординатиКоординати: 52°22′09″N 4°53′24″E / 52.36917° СГШ; 4.89000° ИГД / 52.36917; 4.89000

Англиската црква (холандски : Engelse Hervormde Kerk) е црква која се наоѓа во Амстердам, Холандија и е во склопот на Шкотската црква. Оваа црква е една од најстарите во градот.