Англес

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Англес
Грб на Англес
Грб
Англес is located in Франција
Англес
Англес
Координати: 46°24′26″ СГШ; 1°24′22″ ЗГД / 46.407143° СГШ; 1.406189° ЗГД / 46.407143; -1.406189Координати: 46°24′26″ СГШ; 1°24′22″ ЗГД / 46.407143° СГШ; 1.406189° ЗГД / 46.407143; -1.406189
ЗемјаФранција
РегионЛоарски Крај
ДепартманВендеја
ОкругЛе Сабле-д'Олоњ
КантонМоутриес-ле-Мауксфаитс
Општ. заедницаПејс моуиероис
Управа
 • ГрадоначалникМе Катерин Бертау
Површина134,27 км2 (1,323 ми2)
Население (2006)22.018
 • Густина0.59/км2 (1.5/ми2)
INSEE/Пошт. бр.85004 / 85750
Надм. висина1 м
(прос. 9 м)
1 Катастарски податоци, каде не се вбројани езера, бари и ледници > 1 км2 и речни устија. 2 Единечно пребројување: жителите на повеќе општини (на пр. студенти и воени лица) се бројат само еднаш.

Англес е општина во департманот Вендеја во Лоарскиот Крај во Северна Франција.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]