Ангилја

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Anguilla

Ангилја
Знаме Грб
Гесло"Сила и истрајност"
ХимнаГоспод да ја благослови кралицата
Национална песна: Господ да ја благослови Ангилја a
Главен градВели
Службен јазик англиски
Народности ([1])
Демоним Ангилјец
Уредување британска прекуокеанска територијаb
 •  Гувернер Кристина Скотт
 •  Заменик гувернер Стнелу Рејд
 •  Главен министер Хјуберт Хјус
 •  Одговорен министерc (В.Б.) Марк Симондс
Основана
 •  Прекуокеанска територија 1980 
Површина
 •  Вкупна 91 км2 (220th)
 •  Вода (%) незначително
Население
 •  проценка за 2006 г. 13,600[2] (215-та)
 •  Густина 132 жит/км2 (н.п.)
БДП (ПКМ) проценка за 2004 г.
 •  Вкупен $108.9 милиони 
 •  По жител $8,800 
Валута Источнокарипски долар (XCD)
Часовен појас (UTC-4)
Се вози на лево
НДД .ai
Повик. бр. +1-264
а. „National Song of Anguilla“. Official Website of the Government of Anguilla. архивирано од изворникот на 23 јули 2011 г.. http://web.archive.org/web/20110723001234/http://www.gov.ai/national_song.php. посет. 10 јули 2011 г. 
б. поточно парламентарна демократска зависна уставна монархија.
в. За прекуокеанската територија на британската влада.

Ангилја (англиски: Anguilla) е британска прекуморска територија во Карипското Море.[3] Ангилја е остров, или група острови, кои се најсеверните Заветрени Острови, дел од Карипските Острови. Ангилја се наоѓа источно од Порторико и Девствените Острови и северно од Свети Мартин. Територијата Ангилја ги зафаќа главниот остров Ангилја заедно со уште неколку помали острови и островчиња кои немаат постојано население. Главен град на Ангилја е Вели и вкупната површина на Ангилја е 91 километар квадратен[4] со население од околу 13,500 (проц. за 2006).

Етимологија[уреди | уреди извор]

Името на Ангилја потекнува од зборот за јагула на различни романски јазици (шпански: anguila; француски: anguille; италијански: anguilla; португалски: enguia). Името било инспирирано по формата на островот.

Острови[уреди | уреди извор]

Карта на Ангилја.

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]