Ангел Каратанчев

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ангел Каратанчев
Роден/а29 декември 1926
Бугарија Асеновград, Бугарија
ЗанимањеПисател

Ангел Каратанчевбугарски писател роден во Асеновград, Бугарија, на 29 декември 1926 година.

Ангел Каратанчев дипломирал литература на Софискиот универзитет и работел како просветен работник. Тој е основоположник и раководител на Клубот на писателите во градот Сандански; член на Друштвото на писателите на Македонија од 1997 година.[1]

Книжевна продукција[уреди | уреди извор]

  • Гатанки (1992)
  • Ете човек (поезија, 1994)
  • Творби (поезија, 1998)
  • Епиграми, сентенции, карикатури (2000)
  1. Македонски писатели/Macedonian writers, Друштво на писатели на Македонија, 2004, стр. 114 -115.