Ангелски водопади

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Ангелски водопади (домородно име: Kerepakupai merú) е највисокиот светски водопад со висина од 979 метри, а слободен пад на водата од 807 метри. Лоциран е во Канајма националниот парк во регионот Гран Сабана од државата Боливар, Венецуела. Висината на водопадите е толку голема што водата е расеана од силните ветрови и се менува во магла пред да дојде до земјата.Делумно наоблачен поглед на Англеските водопади изутрина

Надворешни врски[уреди | уреди извор]