Ангелски Водопад

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ангелски Водопад
Salto Ángel
Kerepakupai Vená
SaltoAngel4.jpg
Ангелски Водопад, држава Боливар, Венецуела
Ангелски Водопад is located in Венецуела
Ангелски Водопад
Локација во Венецуела
МестоАјуин-тепуи, Национален парк Канаима, Држава Боливар, Венецуела
ВидВметнува
Вкуп. висина979 м (3,212 ст)
Слапови2
Највисок слап807 м (2,648 ст)
Светски ранг по висина1st[1]

Ангелски Водопад (домородно име: Kerepakupai merú) е највисокиот светски водопад со висина од 979 метри, а слободен пад на водата од 807 метри. Сместен е во Канајма националниот парк во регионот Гран Сабана од државата Боливар, Венецуела. Висината на водопадот е толку голема што водата е расеана од силните ветрови и се менува во магла пред да дојде до земјата.


Делумно наоблачен поглед на Англескиот водопад изутрина

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  1. "Angel Falls". Encyclopædia Britannica. 17 November 2014. http://www.britannica.com/EBchecked/topic/24481/Angel-Falls. Retrieved 22 May 2015.