Ангела Галоп

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Ангела Мери Сесилија Галоп (CBE, англиски: Angela Gallop) е форензичар. Има работено на убиството на Стивен Лоренс.[1] Таа е главен извршен директор на Аксиом Интернешенал.[2] Беше претседател на Друштвото на Форензички Науки.[3]

Член е на Независната Полициска Комисија.[4]

Беше именувана за Заповедник, CBE при Роденденските почести 2015.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Angela Gallop, forensic scientist“. The Valentina Project. 2014-07-30. Посетено на 2014-08-10.
  2. Barrett, David (2011-03-06). „Britain trains 100 members of Gaddafi's feared police“. Telegraph. Посетено на 2014-08-10.
  3. „Dr Angela Gallop - Honorary graduates - Your Alumni Association - Alumni - Nottingham Trent University“. Ntualumni.org.uk. 2014-06-26. Посетено на 2014-08-10.
  4. „Dr Angela Gallop - Chief Executive of Forensic Access“. forensic-access.co.uk.