Ангара (река)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ангара
Местоположба
Физички особености
УстиеЕнисеј
Должина1779 км
Особености на сливот

Ангара (руски: Ангара́) е река во Русија кој тече низ Сибир. Долга е 1.779 км. Ова е единствена река која истекува од Бајкалското Езера (во близина на градот Листовјанка). Површината на сливот изнесува 1.039.000 км2.

Тече недалеку од градовите Иркутск и Братск и се влева во Енисеј кај Енисејск.

Реката е пловна помеѓу Иркутск и Братск. Во блозина на овој град на Ангара се наоѓа една од најголемите хидроелектрани на светот (4500 МВтч).