Анвар Џингисоглу

Од Википедија — слободната енциклопедија
Анвар Џингисоглу

Анвар Џингисоглу

Роден 10 мај 1962
Азербејџан Азербејџан, Џебраил (округ)

Анвар Џингисоглу (10 мај 1962 во Џебраил (округ)) е азербејџански писател, историчар и публицист

Роден е 1962 година во с. Худаярлы Џебраил (округ) Азербејџан. Основно образование завршил во своето родно место. Завршил Факултет за новинарство во Баку, а во 1990 г. По завршувањето на студиите работел како новинар во "Араз". 1994 — главен уредник на AzTV во Азербејџан.

Наводи[уреди | уреди извор]