Ана Торв

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ана Торв
Anna Torv
Ана Торв во јули 2010.
Роден(а)15 април 1978 (1978-04-15) (44 г.)
Мелбурн, Викторија, Австралија
Занимањеглумица
Активен период2002—денес
СопружникМарк Вели (2008-2010)

Ана Торв (англиски: Anna Torv, 15 април 1978 во Мелбурн) — австралиска глумица, позната по улогата Оливија Данам во серијата Fringe која се емитува на Fox.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Анат Торв е родена во Мелбурн, Австралија и нејзини родители се Сузан и Ханс Торв.[2] Ана Торв пораснала во Голд Коуст исто така во Австралија.[3] Таткото на Ана Торв е со естонско потекло, но е роден во Шкотска.[4]

Во декември 2008 година таа се омажила со Марк Вели, тогаш нејзин колега при снимањето на првата сезона на Fringe.[5] Тие се развеле после една година брак.[6]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Torv takes lead role in Abrams' drama“.
  2. Lynch, Marissa. Anna's star on the rise, Gold Coast Bulletin, September 19, 2008 Accessed October 15, 2010.
  3. „Australian Television: Anna Torv profile“. Архивирано од изворникот на 2008-09-05. Посетено на 2011-03-08.
  4. "Aussie actress Anna Torv is busy keeping secrets on Fringe"“. Архивирано од изворникот на 2012-07-01. Посетено на 2011-03-08.
  5. Dos Santos, Kristin. "Fringe Stars Anna Torv and Mark Valley Married!" E! Online, 2 February 2009.
  6. Jordan, Julie. Anna Torv and Mark Valley Split, People, April 9, 2010. Accessed October 15, 2010.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]