Ана Сундстром

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Портрет на Сандстрем од Мортен Ескил Винге

Ана Сундстром, родена како Ана Кристина Персдотер, (26 февруари 1785 година во Кимлинге, Спанга, Шведска – 1871), била шведска хемичарка . Била асистент на хемичарот Јонс Јакоб Берцелиус од 1808 до 1836 година. Ана Сундстром е нарекувана прва жена хемичарка во Шведска.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Ана Персдотер била ќерка на земјоделецот Пер Јансон, а подоцна го зела и презимето Сундстром. На почетокот, таа се преселила во главниот град да служи како слугинка и во 1808 година била вработена како домаќинка на Јакоб Берцелиус, кој се сметал за еден од татковците на модерната хемија. Дејствувала ефикасно како негов асистент и соработник за време на неговото истражување. За време на нејзината работа таа се школувала за хемија и се здобила со огромно знаење во неа. Берцелиус изјавил: "Таа е навикната на целата моја опрема и нивните имиња до таков степен што без двоумење можев да ја натерам да дестилира Хлороводородна киселина ".[2] Сундстром исто така ја администрирала неговата лабораторија, како и ги надгледувала неговите студенти, кои срдечно ја нарекувале „строга Ана“.

Таа била принудена да го прекине вработувањето кога Берзелиус се оженил со Елизабет Попиус во 1836 година. Еве дел од работата што ја завршил Берцелиус во периодот во кој му помагаше Сундстром.

  • Теорија на електрохемиска реакција, во која се заклучува дека може да се испрати електрична струја помеѓу две супстанции за да се иницира промена на електроните.
  • Електрохемиски дуализам, едно од попознатите дела. Се занимаваше со волтскиот куп, кој се користеше во првата електрична батерија измислена од Хамфри Дејви во 1803 година, и нејзината моќ да се распаѓа хемиски на таков начин што тие беа распаднати на компоненти што се спротивставени на полнежот.
  • Стоихиометријата во неорганската хемија ги става атомските тежини на елементите и формулите за сите неоргански соединенија. Ова ги натера подоцнежните научници да го смислат со името стехиометрија
  • Откривање на елементите ванадиум, лантан, дидимиум, ербиум, тербиум и селен.[3]

Наследство[уреди | уреди извор]

Секоја година, одделението за неорганска хемија на Шведското хемиско друштво го избира најдобриот шведски докторски труд по неорганска хемија и на авторот му ја доделува наградата Ана Сундстром.[4]

Исто така види[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Karolinska Institutet 200 År - 1810-2010
  2. „Sundström“. web.archive.org. 2012-03-20. Посетено на 2020-10-05.
  3. „Jöns Jacob Berzelius | Swedish chemist“. Encyclopedia Britannica (англиски). Посетено на 2020-10-05.
  4. „Anna Sundström Award“. web.archive.org. 2015-04-03. Посетено на 2020-10-05.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]