Прејди на содржината

Ана Сибила Сергел

Од Википедија — слободната енциклопедија

Ана Брита Сергел или Ана Сибила Сергел, подоцна презиме Хау (1733–1819), била шведска уметничка ( везење ), официјален декоратор на кралскиот шведски двор.

Сергел била ќерка на украсувачот на везови на кралскиот шведски двор, Кристофер Сергел и Елизабет Свирнер од Германија . Нејзиниот брат бил познатот уметник Јохан Тобијас Сергел . Во 1754 година, таа се омажила за лозарот на дворот, Јохан Валентин Хов или Ховје (р. 1760).

Сергел била стручна асистентка на нејзиниот татко до неговата смрт во 1773 година. По смртта на нејзиниот татко, таа ја дели функцијата официјален декоратор во везот на дворот со нејзината сестра Марија Софија. Меѓу најпознатите дела направени од двете сестри е внатрешната декорација на кралската палата Фредрикшов . [1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име sad.