Ана Ри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Ana Ри (германски: Anna Rüh, Грајфсвалд, 17 јуни 1993) е германска атлетичарка во фрлањето на дискови, а повремено и во фрлање на топка. Член е АК Нојбранденбург од Нојбранденбург. Нејзиниот тренер е Дитер Коларк.

Спортска биографија[уреди | уреди извор]

Првото појавување на големо натпреварување било Европското јуниорско првенство 2011 во Талин, а таа се натпреварувала во фрлање диск и фрлање на топката. Во фрлање диск завршила на второто место зад сонародникот Крафт, но поставила личен рекорд од 16,01 метри и го освоика бронзениот медал зад сонародникот Лене Урбанек и Пољакињата Ана Влока.

На крајот на мај 2012 година, таа го соборила личниот рекорд и го достигнала олимпискиот стандард од 63,04 во фрлањето на дискот, за да го постави рекордот на 63,14 во германското првенство, освојувајќи го третото место зад Надин Милер и Јулија Фишер.

Поважни резултати[уреди | уреди извор]

Бог. Конкуренција Град Пласман Дисциплина Резултатот Белешка
 Германија
2011 година Европско јуниорско првенство Талин, Естонија Silver medal europe.svg Фрлање на диск 58.10
Bronze medal europe.svg Фрлање на топка 16.01
2012 Првенство на Германија Бохум, Германија 3. Фрлање на диск 63.14
Европско првенство Хелсинки, Финска 4 Фрлање на диск 62.65 [1]
Светско јуниорско првенство Барселона, Шпанија Gold medal world centered-2.svg Фрлање на дискот 62.38
Олимписки игри Лондон, Велика Британија 10 Фрлање на диск 61.36 [2]
2013 Европско првенство U-23 Тампере, Финска Gold medal europe.svg Фрлање на диск 61.45 [3]
2014 Европско првенство Цирих, Швајцарија 4 Фрлање на диск 62.46 [4]

Лични рекорди[уреди | уреди извор]

Дисциплина Резултат Град Датум
Фрлање на топка 16,01 м Талин 23 јули 2011 година
Фрлање на диск 64,33 м Висбаден 19 мај 2013 година

Надворешни врски[уреди | уреди извор]