Ана Манхајмер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ана Манхајмер
Ана Манхајмер на саемот во Гетеборг во 2008.
Роден(а)Ана Франциска Манхајмер
5 јули 1963 (1963-07-05) (59 г.)
Гетеборг, Шведска
Занимање
  • Новинар
  • Телевизиска и радио личност
  • Комичар
СопружникПитер Апелгрин
Роднини

Ана Франциска Манхајмер (родена на 5 јули 1963 година во Гетеборг, Шведска) [1] е шведска телевизиска и радио водителка, новинар и комичар. Таа е ќерка на Серен и Карин Манхајмер и братучетка на Клара Манхајмер . Таа е мажена за Питер Апелгрен . [2]

Манхајмер е добро позната како водител во ТВ/радио програми, меѓу кои Rally, Let's Go и Detta har hänt . Учествувала и на Svenska hjärtan како Франциска Манхајмер.

Наводи[уреди | уреди извор]

 

  1. „Sök personer - Birthday.se“. Birthday.se. Посетено на 3 November 2018.
  2. „Peter Apelgren fick kämpa för kärleken Anna Mannheimer“. Expressen. Посетено на 3 November 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]