Ана Левајковиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ана Левајковиќ
Ана Левајковиќ Бошков во претствата „Убавицата и ѕверот“2.jpg
Роден 1969
Куманово, СФРЈ денес Македонија
Занимање глумица

Ана Левајковиќ (родена во 1969 во Куманово) — македонска театарска, филмска и телевизиска глумица.

Животопис[уреди | уреди извор]

Ана Левајковиќ дипломирала на Факултетот за драмски уметности во Скопје. Вработена е во Театарот за деца и младинци.

Театарски претстави:

 • Девојчето и 12 месеци
 • Девојчето со ќибритичињата
 • Црвенкапа
 • Убавицата и ѕверот
 • Пуфи Паф
 • Итар Пејо
 • Крале Марко
 • Алиса во земјата на чудата
 • Македонска приказна
 • Пипи Долгиот Чорап
 • Грдото пајче
 • Волшебната флејта

Телевизиски серии:

 • Во светот на бајките (Епизода:Ширин и Фархад)
 • Чудовиштата од нашиот град